Nadrzędna kategoria: Usługi Kategoria: Analiza Sławek Pietrasiewicz Odsłony: 4118

Wdrożenie musi być poprzedzone przeanalizowaniem potrzeb klienta. Potrzeby te, są określone przez właściciela, ustawodawcę w postaci obligatoryjnych raportów i zestawień oraz przez specyfikę prowadzonej działalności.


W zależności od:

Ustawa o rachunkowości, o podatku od wartości dodanej i inne przepisy określają obowiązki dotyczące rejestrowanych i przetwarzanych danych oraz właśnie obowiązki dotyczące składania raportów i zestawień do odpowiednich urzędów.


W zależności od:

Właściciel jest zainteresowany otrzymaniem konkretnych informacji z pełną szczegółowością a inne wystarczą mu w postaci syntetycznej lub zgoła statystycznej. Systemy informatyczne najlepiej się sprawdzają gdy są wykorzystywane do wykonania czynności powtarzalnych, nie zmieniających się, takich samych.


Myślenie twórcze, kreatywność "komputery" pozostawiają człowiekowi. Ustawienie, zaplanowanie pracy w przedsiębiorstwie musi łączyć dwa obszary, jeden niezmienny i drugi kreatywny. "Komputer nie myśli, komputer wykonuje program" (cytat z filmu "Krótkie spięcie" z 1986 roku).

Wdrożeniowiec wykonuję swoją pracę, poznaje specyfikę istniejącego lub planowanego przedsięwzięcia, planuje obieg informacji we wszystkich kierunkach zależności służbowej oraz na styku z "zewnętrzem" czyli kontrahentami, bankami, urzędami; opisuje obieg dokumentów, określa zadania jakie są do wykonania na poszczególnych etapach pracy, określa odpowiedzialność poszczególnych stanowisk.

Analiza przedwdrożeniowa obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwzględnieniem czasu przerw na drugie śniadanie i codziennego raportu o stanie finansów i planowania zakwaterowania pracowników wyjeżdżających w delegacje.

Wynikiem analizy przedwdrożeniowej jest dokument opisujący funkcjonowanie przedsiębiorstwa po ukończeniu wdrożenia. A właściwie cała teczka z dokumentami i nośnikami danych.